Alexej a Maxim Sedliačik


Bojovníci Maxim a Alexej: Príbeh dvojčiat s autizmom

Maxim Sedliačik a Alexej Sedliačik sa narodili na začiatku novembra 2018 v 37+5 týždni tehotenstva. Tehotenstvo prebiehalo štandardne a nič nenaznačovalo tomu, že by mohlo byť niečo v neporiadku. Maximek, ako menší z dvojčiat, bol umiestnený v inkubátore na teplej podložke. Obaja chlapci sa narodili zdraví a napredovali v súlade s očakávaniami.

Avšak, keď mali rok a trištvrte, rodičia spozorovali regresiu vo vývoji. Chlapci prestali mať očný kontakt, prestali jesť lyžičkou a báli sa záchoda. Alexko, ktorý už vedel zakývať, poslať pusu, ukázať ako robí indián, povedať "páči" alebo "ďakujem" a hrať sa s hračkami, tieto schopnosti stratil. Pediatrička najprv predpokladala, že sú hluchí, ale vyšetrenie ORL ukázalo, že počujú veľmi dobre. Nasledovala diagnostika autizmu v ACVA.

Maxim mal problémy s tuhým jedlom, nevedel hrýzť, všetko ho napínalo a vracal. Vo veku 2,5 roka absolvoval gastro vyšetrenie s celkovou narkózou, ktoré potvrdilo, že by nemal mať žiadne problémy s trávením. Napriek tomu začal hrýzť až v štyroch rokoch a dovtedy mal len mixovanú stravu.

Maximka sa podarilo odplienkovať, ale Alexej je stále plienkovaný, čo je náročné kvôli jeho neverbálnemu stavu. Obaja chlapci začali navštevovať logopédiu od dvoch rokov. Alexka však časom vyradili s tým, že to nemá zmysel, zatiaľ čo Maxik pokračuje dodnes. Taktiež pravidelne dochádzajú na neurológiu a k pedopsychiatrovi.

Rodina vyskúšala viacero terapií, vrátane ABA terapie, TSMT cvičení, bazálnej stimulácie a Vojtovej metódy. Maxim začal rozprávať v troch rokoch a bol plienkovaný do štyroch rokov. Alexej, žiaľ, je stále plne plienkovaný. Maximko v necelých troch rokoch nastúpil na tri mesiace do denného stacionára a od septembra 2022 navštevujú v dopoludňajších hodinách Špeciálnu materskú škôlku.

Maxim a Alexej sú úžasní bojovníci, ktorí spolu s rodičmi čelia mnohým výzvam. Ich príbeh je príkladom nezlomnej vôle a vytrvalosti. Každý malý pokrok je veľkým víťazstvom a dokazuje, že láska a podpora rodiny môžu prekonať mnohé prekážky.

Spolu môžeme pomôcť tejto rodine, ako aj mnohým ďalším, ktoré čelia podobným problémom. Ak máte možnosť, podporte ich aktivity a pomôžte im zlepšiť kvalitu života.