Marko Oravec


Príbeh Marka Oravca: Boj proti autizmu a Duchenneovej svalovej dystrofii

Marko Oravec je sedemročný chlapec, ktorému osud do vienka nadelil dve závažné diagnózy: autizmus a Duchenneovu svalovú dystrofiu. Tieto dve ochorenia spolu vytvárajú náročnú kombináciu, ktorá si vyžaduje neustálu starostlivosť, finančnú podporu a emocionálnu silu.

Autizmus je vývojová porucha, ktorá ovplyvňuje schopnosť komunikovať a správať sa v spoločnosti. Marko potrebuje špeciálnu starostlivosť a množstvo terapií, aby mohol napredovať a zlepšiť svoje zručnosti.

Duchenneova svalová dystrofia (DMD) je genetické ochorenie, ktoré spôsobuje postupné ubúdanie svalovej hmoty. Stav pacientov s DMD sa časom zhoršuje, pretože liečba, ktorá by ochorenie vyliečila, neexistuje. Napriek tomu existujú spôsoby, ako spomaliť nástup choroby a zlepšiť kvalitu života.

Aby sme Markovi poskytli všetko, čo potrebuje, využívame rôzne druhy terapií a liečebných postupov. Pravidelne navštevujeme špecializované zariadenia a lekárov v Bratislave, Nitre, Piešťanoch a Trenčíne. Doprava k špeciálnym lekárom a na terapie je pre nás finančne náročná, ale nevyhnutná.

Liečebné a terapeutické metódy pre Markov boj

  1. Kúpeľná liečba a hydroterapia: Pobyt vo vode má pre Markove svaly veľmi priaznivý vplyv. Voda poskytuje prirodzenú rezistenciu, ktorá pomáha udržiavať svalový tonus a znižuje riziko kontraktúr. Pravidelné návštevy kúpeľov sú však finančne náročné.

  2. Rehabilitácia a fyzioterapia: Každodenné cvičenie pod dohľadom odborníkov pomáha spomaliť ubúdanie svalov a zlepšiť Markovu mobilitu. Tieto terapie sú dôležité na udržanie jeho fyzickej kondície a zníženie bolestí spojených s dystrofiou.

  3. Vitamíny a výživové doplnky: Marko potrebuje špeciálne vitamíny, ktoré podporujú jeho svaly a celkovú zdravotnú kondíciu. Tieto doplnky sú ťažko dostupné a ich obstaranie je finančne náročné.

  4. Logopédia a špeciálne terapie pre autizmus: Logopedické terapie pomáhajú Markovi rozvíjať jeho komunikačné schopnosti. Okrem toho využívame canisterapiu a hipoterapiu, ktoré majú pozitívny vplyv na jeho emocionálny a fyzický stav.

Výzvy a potreby

Každodenný život s Markovými diagnózami predstavuje mnoho výziev. Liečba a terapie sú nielen časovo náročné, ale aj finančne vyčerpávajúce. Napriek tomu je dôležité, aby sme neustále hľadali nové spôsoby, ako zlepšiť jeho kvalitu života a spomaliť progresiu ochorenia.

Finančné náklady spojené s cestovaním na terapie, nákupom špeciálnych vitamínov a doplnkov, ako aj zabezpečením všetkých potrebných terapií sú enormné. Preto sme nesmierne vďační za akúkoľvek podporu, ktorá nám pomôže zvládnuť tieto náročné výzvy.

Ako môžete pomôcť

Vaša pomoc môže mať obrovský vplyv na Markov život. Ak máte možnosť prispieť finančne alebo iným spôsobom, veľmi by ste nám tým pomohli. Každý príspevok, veľký alebo malý, nám umožní poskytovať Markovi potrebnú starostlivosť a zlepšovať jeho každodenný život.

Marko je neuveriteľne odvážny chlapec, ktorý bojuje so svojimi diagnózami každý deň. S vašou pomocou mu môžeme poskytnúť lepšiu budúcnosť a urobiť jeho cestu životom o niečo ľahšou.

Život s autizmom a Duchenneovou svalovou dystrofiou je náročný, ale s podporou a láskou môže byť naplnený radostnými okamihmi a pokrokmi. Marko potrebuje našu pomoc, aby mohol pokračovať vo svojom boji a prežívať čo najkvalitnejší život. Ďakujeme vám za vašu podporu a za to, že nám pomáhate meniť jeho svet k lepšiemu.