Filip Tóth


Potrebujeme Vašu Pomoc: Príbeh našej rodiny

Možno sa nám podarí vyvrátiť staré porekadlo: „Za dobré, dobro nečakaj.“ Vždy, keď sme ani sami nemali, sme prispeli na verejné zbierky, či už to bol výbuch bytovky na východe Slovenska, alebo zbierky na liečbu rakoviny. Pamätám si, ako som staršiemu synovi vysvetľovala, že tento Silvester nebude ohňostroj, pretože tie peniažky posielame do Prešova. Teraz potrebujeme pomoc my.

Keď čítam príbehy ľudí na tejto stránke, mám pocit, že si pomoc ani nezaslúžime, aj keď ju súrne potrebujeme. Celý život sme s manželom ťažko pracovali a nikdy sme neboli odkázaní na štát alebo cudziu pomoc. Pokiaľ sme mali silu, ťahali sme aj dve roboty. Pred piatimi rokmi sa nám narodil druhý syn Filipko. Zo začiatku bolo všetko v poriadku, ale potom sme si všimli, že zaostáva za svojimi rovesníkmi. Začalo behanie po lekároch - neurológ 65 km, genetika 80 km, psychiater 56 km - a nemá konca dodnes.

Filipko má dnes cez 6 rokov a okrem nespočetných alergií na základné potraviny, ako sú zemiaky, paradajky, ryža a ryby, trpí aj atopickým ekzémom. Najzávažnejšia je však kombinácia diagnóz ADHD a atypického autizmu. Nemáme nikoho, kto by ho postrážil, okrem staršieho syna a jednej milej susedy, pani učiteľky. Musela som ostať doma a tým sme stratili jeden príjem.

Predali sme aj naše spoľahlivé auto a kúpili sme staršie, ktoré je neustále v servise. Nedokážeme zvládnuť závratné zdražovanie potravín a zároveň platiť synovi potrebné terapie. Filipko je rečovo aj mentálne na úrovni dva a pol ročného dieťaťa. Starší syn je tiež zdravotne hendikepovaný - pred troma rokmi mu diagnostikovali zlyhanie oboch obličiek a nefrotický syndróm. Musíme sledovať všetko, čo zje, a dávať pozor na soľ a bielkoviny.

Manžel sa stará o synov a v minulosti pracoval v štvorzmennej prevádzke, kde celý čas stál na nohách, aby aspoň niečo zarobil. Pritom má vrodenú srdcovú vadu - defekt komorového septa a hypertenziu druhého stupňa. V minulosti prišiel o prsty a časť chodidla pravej nohy pri pracovnom úraze. Neskôr mal ďalší úraz, kde si pri páde na koleno odtrhol meniskus. Tento úraz mu neuznali ako pracovný, a následkom toho sme sa finančne prepadli. Prekonal aj pľúcnu embóliu. Ja chodím do práce.

Ja som sirota a manžel tiež. Filipkovi najviac pomáha hipoterapia na koníkoch, plávanie a terapia hrou u pani psychologičky. Tieto terapie sú veľmi drahé a poisťovne ich nehradia. V súčasnej situácii ich už nezvládame platiť. Nechcem si ani predstaviť scenár, ak sa naplnia predpovede zdražovania energií.

Prosíme, pomôžte nám. Hanbíme sa, že sa nedokážeme postarať o svoju rodinu, ale zdravotníctvo, ktoré nedokáže uhradiť ani základné potreby Filipka, nás k tomu dohnalo. Ak môžete pomôcť, budeme vďační za každú, aj malú pomoc.

Veríme, že s Vašou podporou zvládneme tieto náročné časy a zabezpečíme našim deťom lepšiu budúcnosť. ❤️