Terezka Kubíncová


Nádherný svet Terezky: Boj o normálny život

Terezka sa narodila v septembri 2017. Tehotenstvo bolo krásne a bez problémov. Narodila sa v termíne cisárskym rezom. Prvé chvíle v trojici prebiehali nádherne a nič nenasvedčovalo nepriaznivému zdravotnému stavu. Ani vo sne nás nenapadlo, že nás také niečo postihne. Bola vytúžené dieťa, na ktoré sme dlho čakali.

Okolo prvého roku života sme si všimli, že Terezkin vývin je pomalší ako u jej rovesníkov. Dali sme tomu ešte čas, no čas bol pre nás a Terezku dôležitý. Nechodila samostatne, vyhýbala sa očnému kontaktu, nereagovala na svoje meno, mala veľmi obmedzený jedálniček, hračky používala stereotypne a nepovedala žiadne slovo. V 18 mesiacoch sme začali kolotoč vyšetrení a sledovaní, ktorý pokračuje dodnes.

Presne v troch rokoch dostala diagnózu detský autizmus. Krátko po nástupe do materskej škôlky prišla ďalšia rana - epileptické záchvaty. Neurológ potvrdil epilepsiu a postupne sa pridali ďalšie diagnózy: ADHD, porucha reči, narušená komunikačná schopnosť, hyperaktivita, porucha vnímania, sústredenia, inkontinencia 3. stupňa a neverbálnosť.

Čo nám pomáha

Terezka navštevuje špeciálnu materskú škôlku pre autistické deti. Pravidelne chodí na terapiu Play Wisely, ktorá sa zameriava na rozvoj jemnej a hrubej motoriky, lepšie sústredenie a porozumenie. Každý rok absolvujeme delfinoterapiu v zahraničí, ktorá neskutočne Terezku posúva vpred. Máme v stálom režime súkromné rehabilitácie, keďže máme problém aj s chôdzou. Aromaterapia je ďalšou pomocou pre Terezku.

Mnoho ďalších terapií máme k dispozícii, ale epilepsia nás zatiaľ brzdí. Nie všetky terapie sú vhodné pre deti s touto diagnózou. Užíva výživové doplnky, ktoré sú na prírodnej báze: probiotiká, vitamíny a CBD olej.

Náš cieľ

S Terezkou máme celoživotný cieľ, ktorý chceme splniť nielen pre ňu, ale aj pre nás rodičov. Čím je dieťa menšie, tým lepšie sa s ním pracuje, cvičí a formuje.

  • Zlepšiť porozumenie, sústredenie a chápanie.
  • Naučiť ju základným činnostiam (obliecť sa, najesť sa).
  • Osvojiť si hygienické návyky (stále nosí plienky).
  • Raz počuť z jej úst slová „mama“ a „tatino“ (stále je neverbálna).
  • Viac sa zblížiť a pochopiť jej aj náš svet.
  • Zintenzívniť terapie, cvičenia a používanie stimulačných pomôcok.

Pre viac informácií a podporu, navštívte terezkakubincova.sk.